87th Academy Awards: This Year’s Oscar Winners!

Congratulations to this year’s 2015 Oscar winners!
Here’s a full list of the nominees and winners for the 87th Academy Awards:

Best picture:

Winner: Birdman

Nominated: American Sniper, Boyhood, The Grand Budapest Hotel, The Imitation Game, Selma, The Theory of Everything, Whiplash

Best director:

Winner: Alejandro G Inarritu, Birdman

Nominated: Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel), Richard Linklater (Boyhood), Bennett Miller (Foxcatcher), Morten Tyldum (The Imitation Game)

Best actor:

Winner: Eddie Redmayne, The Theory of Everything

Nominated: Steve Carell (Foxcatcher), Bradley Cooper (American Sniper), Benedict Cumberbatch (The Imitation Game), Michael Keaton (Birdman)

Best actress:

Winner: Julianne Moore, Still Alice

Nominated: Marion Cotillard (Two Days, One Night), Felicity Jones (The Theory of Everything), Rosamund Pike (Gone Girl), Reese Witherspoon (Wild)

Best supporting actor:

Winner: JK Simmons, Whiplash

Nominated: Robert Duvall (The Judge), Ethan Hawke (Boyhood), Edward Norton (Birdman), Mark Ruffalo (Foxcatcher)

Best supporting actress:

Winner: Patricia Arquette, Boyhood

Nominated: Laura Dern (Wild), Keira Knightley (The Imitation Game), Emma Stone (Birdman), Meryl Streep (Into the Woods)

Best adapted screenplay:

Winner: The Imitation Game

Nominated: American Sniper, Inherent Vice, The Theory of Everything, Whiplash

Best original screenplay:

Winner: Birdman

Nominated: Boyhood, Foxcatcher, The Grand Budapest Hotel, Nightcrawler

Best animated feature:

Winner: Big Hero 6

Nominated: The Boxtrolls, How to Train Your Dragon 2, Song of the Sea, The Tale of Princess Kaguya

Best animated short:

Winner: Feast

Nominated: The Bigger Picture, The Dam Keeper, Me and My Moulton, A Single Life

Best cinematography:

Winner: Birdman

Nominated: The Grand Budapest Hotel, Ida, Mr. Turner, Unbroken

Best costume design:

Winner: The Grand Budapest Hotel

Nominated: Inherent Vice, Into the Woods, Maleficent, Mr. Turner

Best documentary feature:

Winner: CitizenFour

Nominated: Finding Vivian Maier, Last Days in Vietnam, The Salt of the Earth, Virunga

Best documentary short:

Winner: Crisis Hotline: Veterans Press 1

Nominated: Joanna, Our Curse, The Reaper, White Earth

Best film editing:

Winner: Whiplash

Nominated: American Sniper, Boyhood, The Grand Budapest Hotel, The Imitation Game

Best foreign language film:

Winner: Ida (Poland)

Nominated: Leviathan (Russia), Tangerines (Estonia), Timbuktu (Mauritania), Wild Tales (Argentina)

Best live action short:

Winner: The Phone Call

Nominated: Aya, Boogaloo and Graham, Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak), Parvaneh

Best make-up & hairstyling:

Winner: The Grand Budapest Hotel

Nominated: Foxcatcher, Guardians of the Galaxy

Best original score:

Winner: The Grand Budapest Hotel

Nominated: The Imitation Game, Interstellar, Mr Turner, The Theory of Everything

Best production design:

Winner: The Grand Budapest Hotel

Nominated: The Imitation Game, Interstellar, Into the Woods, Mr Turner

Best song:

Winner: Glory (Selma)

Nominated: Everything is Awesome (The Lego Movie), Grateful (Beyond the Lights), I’m Not Gonna Miss You (Glen Campbell… I’ll Be Me), Lost Stars (Begin Again)

Best sound editing:

Winner: American Sniper

Nominated: Birdman, The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Interstellar, Unbroken

Best sound mixing:

Winner: Whiplash

Nominated: American Sniper, Birdman, Interstellar, Unbroken

Best visual effects:

Winner: Interstellar

Nominated: Captain America: The Winter Soldier, Dawn of the Planet of the Apes, Guardians of the Galaxy, X-Men: Days of Future Past